Rozległe zrogowacenia powstające na stopach, stwardniałe obszary o kolorze miodowo-żółtym, które mogą sprawiać dyskomfort podczas chodzenia nazywane są modzelami. Przyczyną ich powstawania jest niedostateczna amortyzacja w miejscach obciążonych, a co się z tym wiąże – wzmożona reakcja obronna skóry, silniejsze rogowacenie, aby właśnie tę amortyzację wytworzyć. Modzele najczęściej powstają w miejscach typowych: pod głowami pierwszej i piątej kości śródstopia, na brzegach paluchów, na grzbietach małych palców i często mylone są z odciskami, jednak – w przeciwieństwie do nich – nie naciekają one do wewnątrz, nie tworzą rogowych czopów.

Duże modzele w miejscach nadmiernie obciążonych na stopie.
Duże modzele w miejscach nadmiernie obciążonych na stopie.

Jak postępowiać z modzelami?
Nadmierne miejscowe rogowacenie może mieć przykre konsekwencje – od przekształcenia się w odcisk, po drażnienie głębiej położonych tkanek i utworzenie owrzodzenia czy wymuszenie zmienionej postawy podczs chodzenia i przeciążenia aparatu ruchu, dlatego należy fachowo je usuwać i wprowadzić działania ograniczające ich powstawanie.

Modzel wraz z odciskiem pod V głową kości śródstopia.
Modzel wraz z odciskiem pod V głową kości śródstopia.
Wyraźna zmiana modzelowa na śródstopiu, traktowana środkami keratolitycznymi - bezskutecznie. Obraz przed i po zabiegu w gabinecie podologicznym.
Wyraźna zmiana modzelowa na śródstopiu, traktowana środkami keratolitycznymi – bezskutecznie. Obraz przed i po zabiegu w gabinecie podologicznym.

W gabinecie podologicznym specjalista zazwyczaj posługując się medyczną frezarką usuwa nadmiar zrogowacenia oraz aplikuje środki keratolityczne, które wspomagają efekty zabiegu.

Pacjent także otrzymuje stosowne do stanu stóp zalecenia domowe, aby minimalizować rogowacenie. Należy pamiętać, że usuwanie modzeli jest rozpatrywane w formie terapii, wymaga czsu oraz zaangażowania pacjenta, aby podjęte działania były w pełni skuteczne.