Grzybice paznokci są chorobami długotrwałymi i wymagają cierpliwości w trakcie leczenia. Atakują głównie paznokcie osób osłabionych, cierpiących na inne schorzenia.
Czynniki, które nasilają ryzyko infekcji grzybiczej w obrębie paznokci:
Zaburzenia krążenia, żylaki, niedokrwienie stóp.
Cukrzyca.
Zmiana gospodarki hormonalnej, główny wpływ tarczycy.
Osłabienie długim leczeniem, obniżona odporność.
Uszkodzenia paznokci, odklejenie płytki od łożyska.
Resekcje całkowite paznokcia i brak odpowiedniego zaopatrzenia łożyska.
Częste przebywanie w miejscach publicznych o dużej wilgotności i stosunkowo wysokiej temperaturze (baseny, sauny, wody termalne).
Grzybica paznokci może wystąpić praktycznie u każdej osoby, w każdym wieku, choć zdecydowanie częściej występuje u osób starszych, których organizmy nie są tak odporne i silne jak osób młodych.
Paznokcie z grzybicą stają się zgrubiałe, nadmiernie zrogowaciałe, kruche, spróchniałe. Zmieniają barwę na żółto-brązową i zaczynają odklejać się od łożyska. Początkowo tworzą się niewielkie kieszenie, które dopiero stanowią świetne miejsce do namnażania się grzybów, tak, by z czasem pogłębiać się w kierunku macierzy paznokcia.
Leczenie wymaga zebrania pełnego wywiadu na temat stanu zdrowia pacjenta oraz obserwowanego rodzaju i dynamiki zmian. Podologia wprowadza nowe, skuteczne metody walki z grzybami bytującymi pod paznokciami – przede wszystkim MIEJSCOWO. Z reguły miejsce zainfekowane poddawane jest oczyszczaniu oraz chemicznemu działaniu środków, które niszczą grzyby i zarodniki. W dalszym etapie terapii to pacjent dokłada wszelkich sił, aby miejsce zaatakowane chorobowo odpowiednio pielęgnować według wskazań podologa.