Zabieg profesjonalnej pielęgnacji stóp, zwany także pedicurem leczniczym bądź medycznym, to element prawidłowej, cyklicznej pielęgnacji stóp. Wskazany jest on zarówno osobom, które mają problemy ze stopami, jak i tym, które chcą zapobiec im w przyszłości. Z reguły korzystają z niego osoby, którym wyjątkowo zależy na dobrej kondycji stóp: diabetycy zagrożeni powikłaniami swej choroby – stopą cukrzycową, kobiety w ciąży, u których stopy ulegają wyjątkowym obciążeniom, osoby starsze.

Specjalista podolog przy pomocy odpowiednich narzędzi (cęgi medyczne, dłuta, frezarka) oraz w warunkach pełnej sterylności zajmuje się pielęgnacją paznokci (skrócenie, oczyszczenie, usunięcie nadmiaru w przypadku paznokci zgrubiałych) oraz skóry, na której występują patologiczne bądź fizjologiczne zrogowacenia.

Pedicure leczniczy jest zabiegiem zindywidualizowanym, wszystkie narzędzia oraz produkty pielęgnacyjne i lecznicze dobierane są w zależności od stanu stóp. Są to środki zmiękczające, nawilżające, keratolityczne, antybakteryjne bądź przeciwgrzybicze. Systematyczna ocena stanu stóp pozwala na wczesne rozpoznanie niepokojących zmian i wyeliminowanie ich, zanim doprowadzą do poważnego problemu zdrowotnego.

Należy pamiętać, że pedicure leczniczy nie jest luksusem ani koniecznościa, a przyjemnym sposobem za zdrowe stopy na lata!