Odciski to naciekające w skórę rogowe twory, tworzące się punktowo z nadmiernie rogowaciejącego naskórka. Powstają w typowych miejscach: na grzbietach palców, pomiędzy palcami, a także pod głowami kości śródstopia. Ich przyczyną jest działanie dużego nacisku miejscowo, z reguły na twardą okolicę (główki kości), co powoduje reakcję obronną ze strony skóry i zwiększoną keratynizację naskórka. To z kolei, w połączeniu z silnym ugniataniem danego miejsca, powoduje wyjątkowo mocne twardnienie i naciekanie rogowego czopa do wewnątrz. Zmiana staje się niezmiernie dokuczliwa, bolesna z każdym krokiem gdyż podczas ucisku powoduje urażanie silnie unerwionej okostnej, a sam odcisk – wręcz niemożliwy do samodzielnego usunięcia.

usuniecie odcisku
Odcisk w części centralnej śródstopia przed i po zabiegu.

Usuwanie odcisku polega na wyfrezowaniu ze skóry rogowego nacieku. Zabieg wykonuje się z reguły bez znieczulenia i – dzięki zastosowaniu odpowiednich technik i środków – jest on praktycznie niebolesny. Po zabiegu zakładany jest specjalistyczny opatrunek, który stwarza odpowiednie warunki do gojenia, regeneracji oraz amortyzacji skóry. W dalszym etapie konieczne jest wdrożenie działań, które będą zapobiegały nawrotom tego przykrego schorzenia. Specjalista podolog dobiera odpowiednie zaopatrzenie ortotyczne oraz wskazuje najwłaściwszą pielęgnację domową.

Często pacjenci próbują samodzielnych działań mających na celu usunięcie odcisków poprzez wycinanie ich bądź niewłaściwe stosowanie ogólnodostępnych środków keratolitycznych, zmiękczających, co w wielu przypadkach prowadzi do nasilenia zmian! Wdrożenie tego typu działań może skutkować zainfekowaniem miejsca, odparzeniem i spełzaniem naskórka, przez co leczenie będzie wydłużone. Przed planowanym zabiegiem usunięcia odcisku najlepiej pozostawić miejsce suche, bez jakiejkolwiek samodzielnej ingerencji.

Poparzona, zniszczona skóra palca - skutek samodzielnego stosowania środków złuszczających.
Poparzona, zniszczona skóra palca – skutek samodzielnego stosowania środków złuszczających.