Wrastanie paznokci to poważny i niezwykle dokuczliwy problem.
Objawia się on zaczerwienieniem wałów paznokciowych, opuchlizną oraz ostry bólem okolicy paznokcia. Nierzadko, niestety, towarzyszą temu stanowi wysięk ropny i krwawy oraz hipergranulacja, która jest wynikiem istniejącego stanu zapalnego.
Jakie są przyczyny takiego stanu?
Urazy, uderzenia.
Poprzez nagły ucisk i „wciśnięcie” paznokcia w opuszek, dochodzi do przerwania skóry w wałach paznokciowych i rozwinięcia stanu zapalnego.
Nieprawidłowa pielęgnacja (skracanie).
Jest to najczęstsza przyczyna wrastania paznokcia w tkankę miękką. Dzieję się tak dlatego, że paznokieć, który jest zbyt krótko wycięty, a jego brzegi kończą się w opuszku, nie „toruje” sobie drogi wzrostu, lecz – na skutek napierania tkanki miękkiej z obu stron (chociażby w chwili noszenia obuwia), zaczyna ją podrażniać, a to w prostej drodze prowadzi do stanu zapalnego, obrzęku i dużego dyskomfortu.
Zbyt ciasne buty.
Zwłaszcza, jeśli dodatkowo są na wysokich obcasach. Wąskie noski obuwia powodują zwiększony ucisk na palce oraz paznokcie. Jeżeli dodatkowo ciężar ciała skierujemy głównie na palce – zwiększymy siłę nacisku kilkakrotnie!
Choroby paznokci.
Głównie grzybice, które powodują nadmierne rogowacenie paznokcia i jego odklejanie się od łożyska. Podnoszenie płytki paznokciowej, powoduje, że jest ona sucha i skręca się, co w konsekwencji odpowiedzialne jest za wrastanie
Choroby ogólnoustrojowe.
Przede wszystkim cukrzyca, choroby tarczycy oraz łuszczyce. Są to jednostki chorobowe, które odpowiadają za wyjątkową suchość skóry oraz paznokci, często także za onycholizę (odklejenie paznokcia), a co za tym idzie – deformację płytki paznokciowej, która może ulegać wrastaniu.
Predyspozycje genetyczne.
Znane są przypadki, kiedy mimo stosowania odpowiedniej profilaktyki przeciw wrastaniu, problem się pojawia. Upatrywać się można wtedy predyspozycji genetycznych, kiedy płytka paznokciowa może być silniej łukowato wygięta, głębiej osadzona w opuszku, a wały paznokciowe okalające paznokieć bardziej obfite.
Deformacje stóp, halluxy.
Zmiana rozkładu sił działających na stopy podczas chodzenia, patologiczny ucisk buta, czy tzw. palec jeźdźca (nachodzący palec drugi na duży paluch) powodują także zniekształcenia płytki paznokciowej, jej skręcanie. Praca z takimi paznokciami jest trudna, dopóki czynniki determiujące powstawanie zmian są obecne.
Leczenie wrastających paznokci.
Terapia polega przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny wrastania, czyli odciążeniu obolałego miejsca. Stosuje się w tym celu specjalistyczne opatrunki a także klamry ortonyksyjne, które – analogicznie do aparatu ortodontycznego – potrafią odpowiednio ukształtować płytkę paznokciową, aby problem wrastania nie powtarzał się.
Co ważne, zabiegi stosowane w podologii pozwalają na całkowite zachowanie paznokcia, co jest niezwykle ważne w procesie gojenia. Nie ma konieczności długotrwałego odrastania paznokcia, co ma miejsce podczas jego całkowitej bądź klinowej resekcji.
W trakcie leczenia pacjent jest objęty kompleksową opieką podologa, który zajmuje się korekcją paznokcia oraz jego pielęgnacją. Pacjent jest także edukowany w zakresie samodzielnej dbałości o stopy w domu, uczony prawidłowych zachowań, dzięki którym możliwe jest zachowanie stóp w dobrym zdrowiu przez długi czas.